ثبت مشاور

آموزش شناخت انرژی خورشیدی

تاریخ : 1399.04.03
نظرات : 0

صنعتگران جوان : انرژی خورشیدی ، یک انرژی قابل استفاده است که از خورشید دریافت و به صورت انرژی الکتریکی یا انرژی حرارتی قابل استفاده می شود. انرژی خورشیدی ، به روش های مختلفی ذخیره می شود که رایج ترین آنها صفحات خورشیدی فتو لئاتیک است که پرتوهای خورشیدی را به الکتریسیته قابل استفاده تبدیل می کند . همچنین این صفحات ، پس از دریافت انرژی خورشیدی ، میتوانند این انرژی را به حرارت مبدل نمایند . 

انرژی خورشیدی مبدل شده به انرژی حرارتی ، معمولا برای گرم کردن فضاهای داخلی یا مایعات استفاده می شود . دارندگان املاک مسکونی و یا تجاری ، می توانند سیستم های آب گرم خورشیدی را نصب کرده و ساختمان های خود را با توجه به نوع کابری ، بر اساس استفاده از فناوری های خورشیدی طراحی نمایند .

  

آموزش انرژی خورشیدی

 

پانل های خورشیدی ، در سه کاربری :  مسکونی ، تجاری و صنعتی نصب می شوند .

 

در کاربری مسکونی ، پانل های خورشیدی و صفحات خورشیدی ، معمولا روی بام خانه ها یا روی زمین و محوطه باز ، نصب می شوند و به طور کلی ، بسته به اندازه پانل ها ، بازدهی آنها ، بین 5 تا 20 کیلو وات است .

 

پانل ها و صفحات خورشیدی برای کاربری تجاری ، معمولا بزرگتر از مقیاس خانگی و مسکونی نصب می شوند که می توانند تاسیسات کوچک و آزاد را پوشش دهند.

 

پانل های خورشیدی و صفحات خورشیدی صنعتی ، در مقیاسی بسیار بزرگتر از کاربری های مسکونی و تجاری ، نصب می شوند . این پانل ها در مراکز صنعتی و کارخانجات ، بایستی تامین کننده انرژی حرارتی و برقی کل مجموعه باشند . انرژی تولید شده توسط پانل های خورشیدی در بخش صنعت ، به چندین مگا وات می رسد .

 

پانل های خورشیدی مرکزی 

مطمئنا برای نصب پانل های های خورشیدی و صفحات خورشیدی ، هزینه زیادی باید صرف شود و با محاسبات ، اینکه هر خانه ای بخواهد بطور مجزا ، از یک پانل خورشیدی برای تامین انرژی های الکتریکی و حرارتی استفاده کند ، اصلا به صرفه نخواهد بود . همچنین باید حتما فضای مناسب با اندازه مورد نیاز برای نصب صفحات خورشیدی ، در محل ، وجود داشته باشد . بر این اساس در برخی مناطق ، اقدام به ایجاد پانل های خورشیدی و صفحات خورشیدی در ابعاد بسیار بزرگ نموده اند که این صفحات خورشیدی مرکزی ، قادر هستند انرژی مورد نظر ساکنان یک روستا یا منطقه ای از یک شهر را تامین کنند و در این صورت ، برای مصرف کنندگان بسیار به صرفه و کاربردی است .

 

انرژی خورشیدی چگونه کار می کند ؟

یک صفحه خورشیدی ، شامل یک لایه از سلول های سیلیکون ، یک قاب فلزی ، یک پوشش شیشه ای و سیم برای انتقال جریان الکتریکی از سیلیکون است . سیلیکون یک ماده با خاصیت رسانایی است که نور خورشید را دریافت و آن را به الکتریسیته مبدل مینماید . هنگامی که نور به سلول سیلیکونی برخورد میکند ، الکترون های موجود در سیلیکون شروع به حرکت می کنند و جریان الکتریکی آغاز می شود .

استفاده از انرژی خورشیدی با این روش ، در سال 1839 توسط ادموند بکرل کشف شد .

 

 

به طور کلی ، فرایند تولید انرژی خورشیدی را میتوان در سه مرحله توضیح داد : 

 

1 - سلول های موجود در سیلیکون ، انرژی تابشی خورشید را جذب می کنند .

 

2 - هنگامی که پرتوهای خورشیدی با سلول های سیلیکونی در تعامل هستند ، الکترون ها شروع به حرکت میکنند و جریان الکتریکی تولید می شود .

 

3 - سیم ها این جریان مستقیم را به برق متناوب تبدیل می کنند.

 

هزینه انرژی خورشیدی 

همزمان با افزایش راندمان پنل های خورشیدی ، هزینه انرژی های خورشیدی به میزان قابل توجهی کاهش یافته است . در یک دهه گذشته ، در کشورهایی که از انرژی خورشیدی استفاده می کنند ، هزینه نصب پانل های خورشیدی ، 60 درصد کاهش یافته و کارشناسان پیش بینی میکنند که باز هم کاهش پیدا خواهد کرد .

انرژی خورشیدی ، منبعی تمیز ، ارزان و تجدید پذیر است . این انرژی ، تقریبا در همه جای دنیا قابل استفاده است . در هر نقطه ای که نور خورشید به سطح زمین برخورد کند ، مکان بالقوه ای برای تولید انرژی خورشیدی است . از آنجا که انرژی خورشیدی از خورشید حاصل می شود ، منبع قدرت بی حد و حصر را نشان می دهد . در نظر بگیرید که هزاران سال طول کشیده تا منابعی مانند نفت ، گاز ، ذغال سنگ ، شکل بگیرد . بنابراین ، هروقت یکی از این منابع به اتمام برسد ، تا مدت ها ، تجدید پذیر نخواهند بود . به همین دلیل ، منابع تجدید پذیر ، مانند باد ، خورشید و نیروگاه های برق ، در دسترس بوده و از منابع فسیلی ، استفاده نمی کنند . خورشید همیشه بر کره زمین می تابد و انرژی های خورشیدی تبدیل شده ، دوام بیشتری دارند و تا مدت ها قابل ذخیره سازی و استفاده هستند .

 

باتری های خورشیدی

با توجه به اینکه پانل های خورشیدی ، فقط در هنگام تابش خورشید می توانند انرژی تولید کنند ، ذخیره انرژی تولید شده ، برای استفاده در دفعات بعدی ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است . باتری های خورشیدی ، برق را ذخیره می کنند و می توانند در زمانی که انرژی خورشید کم است ، بکار آیند.

وسایل نقلیه الکتریکی ، روش دومی است که برای استفاده از انرژی خورشید ، طراحی می شوند . در این وسایل ، هزینه های تعمیر پائین تر و هزینه های سوخت نیز کاهش پیدا می کنند. 

استفاده از انرژی های خورشیدی در صنعت اتومبیل سازی و وسایل نقلیه ، جزء برنامه های کاری صنایع خودرو سازی است .

انرژی خورشیدی با طبیعت و محیط زیست دوست بوده و بسیار تمیز تز تر ، ارزان تر و قابل دسترس تر از سایر سوخت ها و انرژی های قدیمی می باشد .

 

دوستان عزیز لطفا نظرات خود ، در رابطه با آینده انرژی خورشیدی ، و اینکه آیا از این انرژی استفاده نموده اید را در بخش نظرات کاربران ، نوشته و با سایر دوستان به اشتراک بگذارید .

 

به امید آینده ای بهتر

دسته بندی :  مقالات

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا