ثبت مشاور

معماری فوق العاده روستای قدیمی با چشم اندازی از آینده

تاریخ : 1399.06.04
نظرات : 0

صنعتگران جوان : دافانگ ، یک روستا در استان جیانگشی چین است که با ابتکار و خلاقیت معماران ، به شهری از آینده مبدل شده است .

 

روستای دافانگ

 

چین امروزی ، از یک جامعه غالبا روستایی شکل گرفته است . روند شهر سازی و ساختمان ها ، تحولات چشمگیر و بی سابقه ای را پشت سر گذاشته است . در این تحولات ، تاکنون ، صدها هزار روستایی به شهر ها مهاجرت کرده اند و روستا ها را رها نموده اند . در صورتیکه این روستاها ، از ارزش های اجتماعی ، فرهنگی و آثار تاریخی ، مملو هستند . این ارزش ها ، کم کم از یاد رفته و برای آینده مفهوم خود را از دست می دادند . برای پیشگیری از این موقعیت ، یک موسسه هلندی ، با طراحی های گرافیکی ، موفق شد تا با استفاده از قدمت روستا های قدیمی و متروکه چینی ، آنها را مبدل به روستا ها و بناهای تاریخی زیبایی کند که در آینده نیز ساکنان جدیدی را جذب کند . 

این موسسه هلندی ، با طراحی های گرافیکی ، مناظر ، و حفظ آثار تاریخی منطقه متروکه دافانگ ، این روستا را به طرز شگفت آوری ، احیا کردند . 

 

اندازه روستا : 43.000 متر مربع 

 

محل : استان جیانگشی ، دافانگ

 

    روش ساخت روستای دافانگ روش طراحی روستای دافانگ

 

روستای دافانگ ، بیش از 900 سال قدمت دارد اما اکثر آثار باستانی این منطقه ، از بین رفته اند . 

دولتها ، آرزو دارند تا بناهای قدیمی و تاریخی ، با ترکیبی از استراتژی های جدید ، احیا شده و فرهنگ کشور خود را در جهان گسترش داده و از مهاجرت روستائیان ، به شهر ها بکاهند و همچنین بازار کاری برای بومیان هر منطقه و روستا فراهم می شود که با جذب توریست و گردشگر ، اقتصاد کشور را رونق می بخشد .

 

بناهای تاریخی دافانگ

با روش و طراحی معماران هلندی ، کل دهکده ، از جمله معماری و منظره آن ، به یک محیط تعاملی ، تبدیل می گردد که دائما قادر به نوآوری مجدد خواهد بود . ساکنان و بازدید کنندگان نیز در جریان این تعامل ، از این سبک معماری ، الهام می گیرند . 

 

بناهای تاریخی روستای دافانگ

 

طراحی ها ، در سه سطح تنظیم شده اند :

 

 مرحله اول : فضای شهری ، معماری و مناظر ، در صورت امکان ، با موارد جدید ادغام شوند و همچنین احیا سازی نیز انجام گیرد و این دو عنصر قدیم و جدید ، با هم در تعامل باشند . کاشی ها ی قدیمی بام ، برای ترمیم سقف ها در نظر گرفته شد . سیستم آبیاری باستانی ، دوباره احیا شد و عناصری از قبیل فیلتر های طبیعی ، برای تصفیه آب و تمیز کردن آن ، بکار گرفته شد. 

    احیای روستای دافانگ 

مرحله دوم : در این مرحله ، یک برج نگهبانی و یک سالن عمومی اضافه شده است . سازه های جدید ساختمان ، از نمادهای محلی استفاده می کنند . در گذشته ، روستاهای باستانی در این منطقه ف دارای برج دیدبانی بوده اند . با رها کردن برج اصلی ، یک برج دیدبانی جدید طراحی شد که در آن ، دو مسیر در هم تنیده شده اند و یکدیگر را در آغوش می گیرند . این نمای جدید ، شبیه یک ستون بزرگ ، مانند اژدهای چینی است .

 

دیدنی های تاریخی روستای دافانگ منظره روستای دافانگ

 

این برج نگهبانی ، مناظر قدیم و جدید روستا را و همچنین مناظر کوه و امتداد آن را مسلط است . این برج نگهبانی ، برج اژدهای سرگردان ، نامیده شده است . و شعری از شاعر چینی ، لی بای ، را تداعی می کند که مفهومی در رابطه با بازگشت عزیزان به زادگاه خود است .

 

بناهای شهر جدید تاریخی دافانگ

 

در مرکز روستا ، یک سالن عمومی جدید واقع شده است . این سالن ، در محل قبلی یک حیاط طراحی و ساخته شده است . این مکان ، در جریان انقلاب فرهنگی ، تخریب شده است . شکل سقف ، منحصر بفرد است و از درخت های باستانی این منطقه ف الهام گرفته شده است . تاج بلند و پوششی که می داده ، جهت اجتماعات و گردهم آیی های روستایی ، کاربرد داشته است . در منطقه ای که نمای کاشی کاری قرمز دارد ، مکان هایی را برای لانه سازی و زندگی پرندگان فراهم آورده است .

 

 روش معماری روستای دافانگ

مرحله سوم : برنامه ریزی فضاها ، از طریق ترکیب هنر و علم ، انجام شده است . یک موزه جدید ، یک کتابخانه ، و یک استودیوی هنری ، ابتکارات جدید این منطقه هستند . به هنرمندان اجازه داده می شود تا روی ساختارهای دهکده واکنش نشان دهند . اشعار ، نقاشی ها و غیره را می توان اضافه کرد . به عنوان مثال ، کف سالن های عمومی ، توسط یک هنرمند چینی ، نقاشی شده است . هرمان لامرز ، هنرمند هلندی ، یک هواپیما را در خانه ای قدیمی نصب کرده و نام آن را رویا گذاشته است .

 

معماری شهر جدید تاریخی دافانگ

 

به طور کلی ، دهکده خلاقدافانگ ، نمونه ای الهام بخش از از همکاری چند رشته ای از معماران ، طراحان و هنرمندان چینی و هلندی ، برای ایجاد زندگی جدید در مناطق روستایی است . این دهکده ، هزاران بازدید کننده در روز را پذیرا است . 

 

امید است تمامی روستاهای قدیمی با مدرن ترکیب شده و رونق پیدا کنند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی :  صنایع ساختمان

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا