ثبت مشاور

پارچه ای شبیه به چرم که از چای ساخته می شود

تاریخ : 1396.05.13
نظرات : 0

صنعتگران جوان : هر روز آثار ویران کننده طبیعی بیشتری را بروی سیاره زمین شاهد هستیم ، از این موارد میتوان پارچه های مصنوعی را بعنوان مثال ارائه کرد که میکرو الیاف های آن در پروسه شستشو البسه وارد آب ها می شود و مشکلات زیست محیطی بسیاری را برای آبزیان بوجود می آورد، از اینرو پیشرفت علم گزینه های جدید و جالبی را پیشروی ما میگذارد و تولید پارچه از چای فقط آغاز راه است.

 

 

چرم

ننوشید ، بپوشید !

چندین تلاش موفق برای ساخت پارچه از الیاف سلولز چای انجام شده است. یکی از اولین افرادی که با شتاب در شش سال پیش این نوآوری را به نمایش گذاشته شد، سوزان لی، بوده است.لی به عنوان پژوهشگر ارشد در مدرسه ی مدرن سنت مارتین است،لی با دانشمندان مختلف از جمله گروهی از محققان کالج امپریال کالج لندن، به منظور کشف ایده ساخت پارچه قابل استفاده از الیاف سلولز، مشارکت داشت.

این پارچه از یک مخلوط چای سبز ساخته شده که پس از خشک شدن، چرم واقعی را می توانید ببینید و احساس کنید. این چای چرم مانند زندگی خود را در مخلوطی ٖبکی از چای سبز ، شکر و مواد مغذی شروع میکند. سپس باکتریها به مدت چندین روز به صورت دسته ای به آن اضافه می شوند و مخلوط را به رشته های طولانی سلولز تبدیل می کنند که به شکل یک فیلم که در بالای مخلوط شناور است در می آیند.

نوآوری های بیشتر

یکی دیگر از تازه ترین نوآوری ها مربوط به پژوهشگری دیگری بنام یونگ لیی استاد دانشکاه ایالتی آیووا بود که نمونه هایی از کفش و جلیقه های چرم مانند را توسعه داده است.پارچه با استفاده از کلنی سمیبوتیک باکتری و مخمر (SCOBY) برداشت می شود. با خشک شدن آن، چرم به وجود می آید. Young-A Lee از این تکنیک برای ایجاد کیف های دستی، کفش و لباس استفاده می کند.مزیت واقعی توسعه این پارچه این است که ۱۰۰٪ زیست تخریب پذیر است.

زباله های در صنایع نساجی و پوشاک یک مشکل اساسی هستند، بنابراین اگر لباس و کیف های دستی را می توان زیست تخریب پذیر ساخت، باید برای ورود دنیایی جدید از فرصت ها خوش آمد گفت.الیاف سلولز برای کاهش زباله ها این فرصت را در اختیار پژوهشگران قرار میدهد.

رسیدن به واقعیات

الیاف سلولز در ساخت کفش و کت که به همان اندازه مانند چرم واقعی است، مورد آزمایش قرار گرفته است اما کار با الیاف جدید بدون چالش نیست.

پژوهشگرYoung-A Lee در تلاش برای انجام تحقیق خود از طریق کمک مالی از اداره حفاظت از محیط زیست (EPA) برای ایجاد لباس های پایدار است و از آن به بعد، آزمایش های متعدد برای بررسی پایداری الیاف سلولز به عنوان یک جایگزین مناسب برای چرم انجام شده است.

دو چالش پیشرو نرم شدن الیاف در برابر ها و رطوبت است که مصرف کننده چرم نرم شدن آن را احساس میکند و از طرفی دیگر شکنندگی آن در برابر هوای سرد است.هنگامی که محققان قادر به مقابله با مسائل فوق می باشند، باید راهی مناسب برای تولید انبوه پیدا کنند. در حال حاضر الیاف SCOBY چهار هفته طول می کشد تا در یک آزمایشگاه رشد کنند، با این حال تیم Young-A Lee در حال کار بر روی چگونگی کاهش دوره انکوباسیون برای تولید انبوه مناسب هستند.
از آنجا که تولید الیاف مصنوعی بسیار آسان است، چالش های تولید این مواد جدید بسیار زیاد است. این روش جدید نیازمند به زمان زیادی است تا رشد کند خشک شود و به مرحله پایدار برسد تا مانند چرم شود.چالش های دیگری نیز وجود دارد، مصرف کنندگان و تولید کنندگان هر دو باید در مورد مزایای اجتماعی این جنبش جدید آموزش ببینند زیرا هرچند این مواد ممکن است دوام کمتری داشته باشند اما آینده زمین و محیط زیست یک نگرانی جهانی برای نسل آینده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

nasajimag


فیلم و سریال تصادفی


کلید واژه ها :
لباس چرمی
دسته بندی :  اخبار داغ

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا