ثبت مشاور

آموزش لحیم کاری از پایه

تاریخ : 1399.02.03
نظرات : 0

صنعتگران جوان : برای انجام لحیم کاری با بهترین کیفیت ، در درجه اول ، آگاهی از نکات و اصول استفاده از لوازم لحیم کاری و سپس روش اجرای آن اهمیت دارد . پس از فراگیری این اصول و مقدمات و اجرای آنها ، فقط و فقط با تمرین زیاد ، میتوانید بهترین لحیم کاری ها را انجام دهید . برای تمرینات خود ، میتوانید ابتدا روی قطعات سوخته و غیر قابل استفاده انواع گوشی ، چراغ های شارژی و ... چندین مرتبه تمرین کنید تا سرعت عمل شما بالا رفته و قطعات مهم را هنگام لحیم کاری ، از بین نبرید. در ادامه این مقاله ، با نحوه لحیم کاری ، آشنا شوید.

 

 

آموزش لحیم کاری روی قطعات

 

 

اصول اولیه و ایمنی هنگام لحیم کاری 

 

فاصله بین قطعات الکتریکی در حال لحیم کاری با چهره شما باید بین ۱۸ تا ۳۰ سانتی متر باشد. توجه داشته باشید سیم لحیم کاری حساس و غیر قابل پیش بینی است و ممکن است شکسته شود پس مراقب باشید.

 

حتما از دستکش مخصوص کار ، ماسک و عینک کار ، استفاده کنید و در صورت امکان ، در فضایی که تهویه مناسبی دارد ، اقدام به لحیم کاری نمایید. گاز و دودی که هنگام لحیم کاری و ذوب کردن سیم لحیم ، بوجود می آید ، سمی و برای چشم ها و مجاری تنفسی ، بسیار خطرناک است . 

 

اطمینان حاصل کنید که دسته هویه که از چوب یا پلاستیک است سالم باشد و فراموش نکنید این قسمت امن است و به نوک و قسمت آهنی آن دست نزنید.

 

هنگامی که هویه داغ است ، حتما توجه کنید که روی مواد اشتعال زا نباشد .

 

از سالم بودن سیم دستگاه لحیم ، اطمینان حاصل کنید. زیرا بر اثر تا خوردگی ها و ... ممکن است آسیب دیده و از یک یا چند نقطه ، شکسته شود.

 

اگرهویه شما برای اوّلین بار است به برق زده می شود، پس از اینکه کاملا داغ شد، نوک آن را داخل روغن لحیم فرو کرده و بعد کمی قلع به نوک آن میزنیم تا نوک هویه قلع اندود شود، این کار باعث می شود نوک هویه سیاه نشود و لحیم کاری با آن راحت انجام شود.


درحین کارکردن با هویه باید مواظب باشید، سیم برق آن از مسیری مناسب ، روی میز کار یا جایی که لحیم کاری را انجام میدهید ، عبور کند و همچنین همیشه خطر چسبیدن و اتصال بدنه داغ هویه به سیم برق آن و به اشیاء محیط کار وجود دارد هویه را همیشه در پایه آن بگزارید تا ضمن اینکه حرارت آن جذب فنر می شود ، صدمه ای درحین لحیم کاری به چیزی وارد نگردد.

 

 

روش لحیم کاری 


نقطه ای را که میخواهید لحیم شود ابتدا باید طوری تمیز باشد که بتواند لحیم را جذب کند مثلا اگر زنگ زده یا کثیف باشد، لحیم کاری سخت انجام می شود، پایه قطعه مورد نظر هم باید تمیز باشد برای تمیز کردن می توان از سنباده نرم استفاده کرد ضمن اینکه اگر نیاز به مایع تمیز کننده باشد، می توانید از تینر فوری که در رنگ آمیزی استفاده می شود، استفاده کنید منتها مواظب باشید تینر مثل بنزین خطر ناک است باید در ظرفی مطمئن و در دار و به دور از اشیاء لحیم کاری و داغ و دور از دسترس افراد نا آگاه ، نگهداری شود همچنین از این تینر برای تمیز کردن نقاطی که لحیم کاری کرده اید نیز استفاده می شود به این ترتیب که در پایان کار توسط یک مسواک آغشته به این تینر پشت برد الکترونیکی را چند بار با مسواک بکشید تا کاملا تمیز و براق شود.

 

معمولا هویه های ۳۰ وات برای اکثر کار های الکترونیکی مناسب خواهند بود. برای لحیم کاری از نوک هویه استفاده کنید. این قسمت قابل تعویض و باز شدن است . برای گیرایی بهتر در این قسمت ، می تواند با استفاده از سمباده یا سوهان بعد از کار و درهنگام سرد بودن ، قسمت نوک هویه را تمیز کنید. 

 

محل را به روغن لحیم کاری آغشته کنید (این کار را با همان سیم هویه می توانید انجام دهید). قطعه را در سوراخ یا محل معلوم قرار دهید. معمولا هویه را باید با دست مسلط خود بگیرید و با دست دیگر سیم لحیم کاری را بگیرید. سیم لحیم را بین پایه قطعه مورد نظر و هویه قرار دهید. هویه را یه سیم نزدیک کنید، با افزایش دما روغن شرع به تبخیر می کند و دود می شود. هویه را به قدر کافی به سیم بچسبانید تا روی محل مورد نظر ذوب شود. سعی کنید لحیم مذاب به صورت کامل اطراف مفصل را پر کند. بعد سیم و هویه را دور کنید و مقداری صبر کنید تا اتصال خنک و جوش سفت شود.


برای لحیم کردن سیم های افشان به هم، ابتدا باید سیم کاملا تمیز باشد سپس کمی روغن لحیم به سیم زده و با گذاشتن نوک هویه روی قسمت مورد نظربستگی به قطر سیم، صبر کنید سیم داغ شود وهمزمان قلع را اضافه کنید تا کاملا قلع به مغز سیم نفوذ کند، به اندازه مورد نیاز قلع اضافه شود به طور مثال اگر این سیم قرار است توی یک ترمینال پیچ شود، به اندازه ای که سیم قلع اندود شود کافی است ولی اگر میخواهید سیم را به سر یک سیم دیگر لحیم کنید، بهتر است لحیم بیشتری استفاده شود چون برای نگهداری ومحکم شدن دو سیم به یکدیگر نیاز است . برای لحیم کردن پایه قطعات مثلا یک مقاومت، نوک هویه را کمی خوابیده طوری به پایه بچسبانید که همزمان نوک هویه به برد و پایه قطعه تماس داشته باشد و در همین زمان سیم لحیم را به این نقطه که داغ و آماده جذب لحیم شده نزدیک کرده و به محض اینکه دیدید قلع آب شد وقلع به صورت یک اشک کوچک و صاف و براق و یکنواخت در آمد بلا فاصله، ابتدا قلع را دور کنید و بعد هم هویه را عقب بکشید، عملی را که برای لحیم کردن پایه مقاومت توضیح دادم، از زمانیکه نوک هویه را با پایه قطعه نزدیک می کنید تا وقتی که لحیم کاری انجام می شود،حداکثر حدود 3 ثانیه بیشنر طول نمی کشد مگر اینکه هویه را خوب نگه ندارید یا قلع مرغوبی نداشته یا اینکه نقاطه مورد لحیم کاری شرایط خوبی برای جذب لحیم نداشته باشند.

 

 

لحیم کاری با هویه های با قابلیت تنظیم حرارت 

 

با روشن کردن هویه و تنظیم دمای آن (در استیشن لحیم کاری)، چراغ قرمز رنگی شروع به چشمک زدن می­ کند که نشانگر بخش PWM است و به این معنی که دستگاه در حال ثابت نگه داشتن دما است.

 

در کار با هویه باید بسیار احتیاط کنید چون سر هویه تا حدود 400 درجه داغ شده است و به محض برخورد با پوست دستتان، آن ر امی سوزاند.

 

توجه داشته باشید که سر هویه در حالتی که هیچ زائده و برآمدگی نداشته باشد و با یک لایه خیلی نازک از قلع پوشیده شده باشد، آماده­ استفاده است. 

 

 

نکات طلایی

 

برای یک لحیم کاری خوب ، باید سرعت عمل خود را روز به روز افزایش دهید ، زیرا اگر کند عمل کنید ، ممکن است هنگام ذوب و لحیم کاری ، به سایر قطعات سالم ، آسیب برسانید.

 

اگر متوجه شدید سیم ذوب نمی شود و می شکند، احتمالا دمای هویه شما مناسب و متناسب با سیم نیست.

 

اگر متوجه شدید که لحیم به قطعه نمی چسبد، احتمالا سطح مورد نظر آلوده و یا بر اثر قرار گرفتن در شرایط نامطلوب ، زنگ زده است. بنابر این ، پیش از شروع لحیم کاری ، از تمیزی محل ، اطمینان حاصل کنید.

 

اگر از سیم های با مغر روغنی استفاده می کنید، سعی کنید روغن جداگانه هم به محل بزنید و منطقه را کاملا تمیز کنید.

 

بیشتر از آنچه نیاز است ، شکاف ها را پر نکنید . معمولا یک یا دو قطره سیم لحیم برای هر پایه کفایت میکند.

 

خنک کننده ها ، می توانند گرمای زیاد روی اجزای حساس مدار را مهار کرده و از آنها هنگام لحیم کاری ، محافظت نمایند . قطعاتی مانند دیود ها، ترنزیستور ها و.. کاملا به گرما حساس هستند و یک Heat Sinks آلمینیومی کوچک روی قطعات می توانند قطعات را خنک کنند .

 

سمت براق و مخروط شکل را برای لحیم کاری ، روی بردهای دوطرفه انتخاب کنید و اتصالات را به خوبی بررسی کنید.

 

نوک هویه باید همیشه تمیز باشد تا لحیم کاری به خوبی اجرا شود.برای تمیز کردن نوک هویه ، با استفاده از اسفنج، روغن هویه، سمباده یا سوهان این قطعه را پاک نگه دارید.

 

 

 

دسته بندی :  سایر مطالب

نظر دهید :

نام شما : *
ایمیل شما :*
نظر شما :*
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود

بالا